Cellulit

Cellulit
Cellulit, czyli obrzękowo-włókniste zwyrodnienie tkanki łącznej, nazywane popularnie skórką pomarańczową, jest jednym z najczęstszych mankamentów urody, dotykającym aż 95% kobiet po 20. roku życia. Powstaje na skutek nieprawidłowego rozmieszczenia tkanki tłuszczowej w połączeniu ze zmianami obrzękowo-włóknistymi tkanki podskórnej. Pierwsze zmiany mogą pojawić się już w okresie dojrzewania, najczęściej w okolicach ud, pośladków, bioder i brzucha.
Domowe metody leczenia cellulitu
W początkowych fazach cellulit można leczyć za pomocą domowych metod, takich jak masaże, peelingi, kremy oraz zimne prysznice. Kluczowe jest również zachowanie zdrowego stylu życia i regularna aktywność fizyczna. Niestety, widoczny i zaawansowany cellulit wymaga leczenia pod okiem specjalisty, ponieważ domowe sposoby mogą okazać się niewystarczające. Na szczęście współczesna medycyna estetyczna i kosmetologia oferują skuteczne metody walki z tym problemem.
Profesjonalne leczenie cellulitu w Moti Clinic
W Moti Clinic w Warszawie Twoim problemem zajmą się najlepsi specjaliści, którzy zaproponują najskuteczniejsze metody leczenia cellulitu. Możesz liczyć na ich wsparcie oraz przygotowanie indywidualnego planu zabiegowego, dzięki któremu w możliwie najszybszym czasie zredukujesz cellulit i poprawisz wygląd swojej skóry.
Czym jest cellulit? Jakie mamy jego rodzaje?
Cellulit, medycznie określany jako lipodystrofia, to obrzękowo-włókniejące zwyrodnienie tkanki łącznej. Potocznie nazywany skórką pomarańczową lub skórą materacową, cellulit charakteryzuje się nierówną powierzchnią skóry z licznymi zagłębieniami, grudkami, bruzdami i uwypukleniami. Medycznie rzecz ujmując, jest to niezapalna zmiana wynikająca z nieprawidłowego rozmieszczenia tkanki tłuszczowej, której towarzyszy patologia tkanki podskórnej, obejmująca nadmierny obrzęk i zwiększone zwłóknienie.
Historia i przyczyny cellulitu
Termin „cellulit” został rozpowszechniony we Francji około 1923 roku. Wówczas zmiany te były oceniane jako prawidłowy stan skóry kobiet, a nawet jako świadectwo dobrobytu, zdrowia i seksualności. Cellulit powstaje na skutek nieprawidłowego rozmieszczenia tkanki tłuszczowej w połączeniu ze zmianami obrzękowo-włóknistymi tkanki podskórnej. Może pojawić się już w okresie dojrzewania, najczęściej w okolicach ud, pośladków, bioder i brzucha.
Rodzaje cellulitu
Cellulit można podzielić ze względu na przyczynę powstania, wygląd oraz stopień nasilenia zmian. Obraz kliniczny cellulitu obejmuje:
- Stopień 1: Skóra o gładkiej powierzchni, po ujęciu skóry w fałd widoczne są nieznaczne probruzdowania.
- Stopień 2: Skóra o gładkiej powierzchni, jednak po ujęciu skóry w fałd widoczne są dołki i zagłębienia, przypominające skórkę pomarańczy. W tej fazie pojawia się obrzęk.
- Stopień 3: Obecność zagłębień w czasie napinania mięśni.
- Stopień 4: Widoczne w spoczynku zagłębienia i wyczuwalne guzki.
Dlaczego jedne kobiety mają cellulit, a inne nie? Czy może występować u wszystkich kobiet?
Problem cellulitu dotyczy głównie kobiet, choć może występować także u mężczyzn. Głównym czynnikiem odpowiedzialnym za powstawanie cellulitu są hormony kobiece, czyli estrogeny. U mężczyzn cellulit pojawia się jedynie w stanach patologicznych, takich jak zaburzenia wydzielania androgenów czy leczenie estrogenami.
Cellulit zaczyna pojawiać się u kobiet w okresie dojrzewania, a nasila się po jego zakończeniu. Zaostrza się w czasie ciąży, w wyniku stosowania doustnych tabletek antykoncepcyjnych lub hormonalnej terapii zastępczej. Estrogeny powodują rozszerzenie naczyń krwionośnych i limfatycznych, co prowadzi do zwiększonej przepuszczalności tych naczyń i gromadzenia się płynów fizjologicznych w przestrzeniach międzykomórkowych. To z kolei prowadzi do obrzęku tkanek, który powoduje jeszcze większy ucisk naczyń mikrokrążenia, nasilając problem. Hormony te zaburzają także metabolizm lipidów, co prowadzi do gromadzenia komórek tłuszczowych i toksyn w tkance podskórnej.
Inne przyczyny powstawania cellulitu to nieprawidłowa gospodarka insulinowa, zaburzenia hormonów tarczycy oraz wydzielanie hormonów stresu. Wpływ na powstawanie cellulitu mają także czynniki środowiskowe, takie jak dieta, waga, picie alkoholu, siedzący tryb życia oraz sposób ubierania się.
Różnice anatomiczne między kobietami a mężczyznami
U kobiet liczba komórek tłuszczowych jest dwukrotnie większa niż u mężczyzn. Różni się także ich rozmieszczenie – u kobiet tkanka tłuszczowa znajduje się głównie w okolicach ud, brzucha i pośladków, podczas gdy u mężczyzn lokalizuje się głównie wokół narządów wewnętrznych (tkanka trzewna), w okolicy karku i ramion. Różnica dotyczy także ułożenia przegród włóknistych, w których znajdują się zraziki z komórkami tłuszczowymi. U kobiet przegrody te przebiegają prostopadle do powierzchni skóry, co powoduje, że nadmiar tkanki tłuszczowej penetruje w głąb skóry właściwej, dając efekt wyniosłości. U mężczyzn przegrody te przebiegają skośnie, co w przypadku ucisku skóry powoduje ześlizgiwanie się zrazików i brak objawów skórnych.
Przyczyny hormonalne i anatomiczne
Przyczyny hormonalne (głównie obecność estrogenu oraz związane z nim zaburzenia) oraz anatomiczne uwarunkowania (liczba komórek tłuszczowych, ich rozmieszczenie, budowa przegród włóknistych tkanki tłuszczowej podskórnej) sprawiają, że cellulit to przypadłość płci żeńskiej i dotyczy większości kobiet. Ponad 85% kobiet powyżej 20. roku życia ma zmiany cellulitowe o różnym stopniu nasilenia.
Powstanie cellulitu jest więc spowodowane nie tylko nadmiarem kilogramów, ale także zaburzeniami hormonalnymi, nieprawidłowościami w funkcjonowaniu układu krążenia i limfatycznego oraz zatrzymaniem wody w organizmie. Dlatego niektóre rodzaje cellulitu występują także u bardzo szczupłych kobiet
Jakie są domowe sposoby na walkę z cellulitem?
Zwalczanie cellulitu na własną rękę zaczyna się od zmiany nawyków żywieniowych, odpowiedniego nawodnienia organizmu i zwiększenia aktywności fizycznej. Domowe metody skupiają się na poprawie krążenia krwi i limfy oraz zmniejszeniu przepuszczalności naczyń. Są najbardziej skuteczne w początkowych etapach cellulitu, kiedy jest on widoczny tylko przy ujęciu skóry w fałd. Jednak warto je stosować na każdym etapie, aby zwiększyć efektywność profesjonalnych zabiegów.
W domu warto nosić rajstopy lub legginsy o stopniowym ucisku, które wspomagają pracę mięśni nóg i poprawiają krążenie krwi oraz limfy. Można również sięgnąć po suplementy zawierające flawonoidy, rutynę i ruszczyk, które pomagają uszczelnić naczynia krwionośne.
Codzienne rytuały pielęgnacyjne
Zaleca się kończenie kąpieli zimnym prysznicem, co poprawia krążenie i „gimnastykę” naczyń. Do codziennej pielęgnacji warto włączyć kremy antycellulitowe z kofeiną, rutyną, wyciągiem z karczocha, nostrzyka oraz L-karnityną. Te kremy poprawiają mikrocyrkulację krwi, a masaż podczas ich aplikacji dodatkowo wspomaga walkę z cellulitem.
Szczotkowanie skóry na sucho
Szczotkowanie skóry na sucho to świetny sposób na poprawę krążenia i naturalny peeling. Używając szczotki z naturalnego włosia roślinnego agawy, możemy poprawić cyrkulację krwi w tkance podskórnej i skórze. Zabieg ten warto wykonywać przed każdą kąpielą lub co najmniej trzy razy w tygodniu. Szczotkowanie całego ciała powinno trwać około 30 minut, szczególnie w miejscach dotkniętych cellulitem. Rollery i masażery również mogą pomóc w poprawie krążenia.
Systematyczność i regularność
Kluczowe w stosowaniu domowych metod jest systematyczność i regularność. Zabiegi powinny być wykonywane przynajmniej 3-4 razy w tygodniu przez około 30 minut. Regularne stosowanie tych metod może znacząco poprawić wygląd skóry i zmniejszyć widoczność cellulitu.
Jak powinna wyglądać nasza dieta „na cellulit” – co powinniśmy jeść, a czego unikać?
Powstawaniu cellulitu sprzyjają pewne nawyki żywieniowe i styl życia. Niezbilansowana dieta z nadmiernym spożyciem tłuszczów oraz węglowodanów, nadmiar soli powodujący zatrzymanie płynów w organizmie, a także dieta uboga w błonnik, która grozi zaparciami i zwiększa przepuszczalność naczyń mikrokrążenia, prowadząc do obrzęku tkanek, to główne czynniki przyczyniające się do powstawania cellulitu. Alkohol również odgrywa negatywną rolę, powodując zatrzymanie płynów i nasilenie powstawania komórek tłuszczowych. Siedzący tryb życia, zmniejszenie masy tkanki mięśniowej, przyrost tkanki tłuszczowej oraz noszenie obcisłych ubrań i butów na wysokim obcasie również sprzyjają cellulitowi.
Podstawy prewencji i walki z cellulitem
Podstawą prewencji i walki z cellulitem jest zrównoważona dieta. Staraj się unikać przetworzonej żywności, stosuj zdrowe tłuszcze, takie jak oliwa z oliwek, unikaj jedzenia typu fast food i chipsów. Jedz dużo warzyw i owoców oraz produktów bogatych w błonnik. Unikaj węglowodanów, szczególnie słodyczy, i zamień makarony oraz pieczywo z mąki białej na razowe. Ogranicz spożycie soli do 5 g na dobę (około jednej małej płaskiej łyżeczki), zwracając uwagę na „ukrytą sól” w gotowych produktach spożywczych i słonych przekąskach.
Odpowiednie nawodnienie organizmu jest kluczowe – pij co najmniej 2 litry wody dziennie, a jeśli regularnie ćwiczysz, zwiększ tę ilość. Unikaj picia alkoholu i zwiększ swoją aktywność fizyczną w codziennych czynnościach. Ćwicz mięśnie łydek w pracy, wspinając się naprzemiennie na palce i pięty, wybieraj schody zamiast windy, wysiadaj przystanek wcześniej i przejdź ten dystans pieszo, często wstawaj od biurka (minimum raz na godzinę), spaceruj 2-3 razy w tygodniu, a z czasem włącz intensywniejszy wysiłek fizyczny 2-3 razy w tygodniu. Aktywny tryb życia wspomaga usuwanie płynów z przestrzeni międzykomórkowych, ponieważ napinanie mięśni powoduje efekt masażu tkanek i poprawia mikrocyrkulację.
Dodatkowe wskazówki
Noszenie obuwia na obcasie do 5 cm wysokości jest najbardziej fizjologiczne, z optymalną wysokością 2-3 cm. Unikaj obcisłych ubrań, szczególnie spodni, które utrudniają prawidłową cyrkulację krwi i limfy, powodując zaburzenia mikrocyrkulacji w kończynach dolnych, co prowadzi do zastoju płynów w tkankach.
POWIEDZ NAM